Czy Twój Pupil zachowuje się inaczej niż zwykle?
Posmutniał, nie chce jeść, nie może znaleźć sobie miejsca lub dużo śpi, trzęsie się i popiskuje? Mogą być to objawy początków jakiejś choroby, i w takich przypadkach powinniśmy skonsultować się z lekarzem i pokazać mu swoje zwierzątko. Nie lekceważ żadnych objawów chorobowych! Pamiętaj, że np. długotrwała głodówka u otłuszczonych kotów może mieć poważne konsekwencje. Wszystkie schorzenia zdiagnozowane w początkowej fazie łatwiej i szybciej można wyleczyć! Nawet pozornie niegroźnie wyglądająca rana po pogryzieniu może z czasem być przyczyną powstania dużych, bolesnych ropni jak i innych powikłań.
Wiele przypadków takich jak np. urazy komunikacyjne czy powypadkowe, wzdęcie żołądka, intensywne wymioty i biegunki u kilkutygodniowych szczeniąt, reakcje alergiczne np. na ukąszenia owadów są bezpośrednim zagrożeniem życia i w takich sytuacjach trzeba pokazać Zwierzątko NATYCHMIAST lekarzowi.

Kiedy powinieneś pokazać Go lekarzowi?
Już w pierwszych dniach posiadania zwierzątka, nawet jeśli zostało wzięte z dobrej hodowli, warto pokazać je u lekarza. Lekarz dokładnie je poogląda i sprawdzi w książeczce zdrowia czego ewentualnie jeszcze brakuje. Chętnie porozmawia z Tobą na temat żywienia i pielęgnacji Pupila a także wytłumaczy jaki “schemat” szczepień i odrobaczań powinien być przeprowadzony.
Jeśli zaś posiadasz zwierzątko, które już jest dorosłe, pamiętaj, że z wiekiem przychodzą różne choroby, takie jak: choroby stawów, nerek, serca itp. Warto zatem od czasu do czasu pokazać kontrolnie Swojego Ulubieńca w przychodni celem przeprowadzenia badań kontrolnych lub dodatkowych (jeśli zajdzie taka potrzeba).
Zwierzę geriatryczne natomiast, czyli takie, które doczekało się starości, powinno być pod stałą opieką lekarską gdyż zwykle w tym okresie wymaga już farmakologicznego “wspomagania” i regularnych badań kontrolnych, m.in. krwi